Странице

O NOTAMA I CITANJU NOTA

Učenje čitanja nota može se nekim ljudima učiniti strašnim, naročito onima bez pređašnjeg muzičkog iskustva. Muzičke note su poseban jezik predstavljen znacima na papiru. Ključ je da pronađete način da ga razumete, čitate i budete sposobni da odsvirate ili otpevate bilo koji ton.



Struktura notnog sistema. Notni sistem ima specifičnu strukturu. On se sastoji od svega što vam je potrebno kako biste mogli da čitate note. U zavisnosti od raznih faktora, notne linije će vam tačno pokazati koje note treba da odsvirate. Prva stvar koju treba da uradite, jeste da se osposobite da prepoznate notne linije.

Šta je notni sistem? Notni sistem je set od pet linija i četiri praznine. Svaka praznina i linija imaju svoju notu. Na notnom sistemu naći ćete note, notni takt, violinski ili bas ključ, tonalitet i mnoge druge oznake koje će uticati na tempo i visinu svake note. Svi ovi faktori deluju zajedno da bi proizveli muziku koju pevamo ili sviramo.

Šta su violinski i bas ključ i zašto ih koristimo? U zavisnosti od toga koji instrument svirate – klavir, gitaru (akustičnu ili bas), violinu, trombon, bilo koji – ili koji glas pevate (tenor, bas, alt, sopran itd.) vaša muzika će biti definisana u jednom od ova dva ključa (violinski ključ & bas ključ). Ovi ključevi se koriste da bi vam pokazali u kojoj oktavi svirate note, kao i koje ćete note svirati.
Violinski ključ. Violinski ključ se koristi za većinu muzičkih glasova, uključujući: sopran, mecosopran, alt i tenor. Takođe se koristi za muzičke instrumente koji proizvode više tonove, kao što su: klarinet, flauta, oboa, violina i truba.

Bas ključ. Bas ključ se koristi za glasove bas i bariton, i instrumente koji proizvode niže tonove poput tube, trombona i suzafona. Bas ključ je osmišljen, jer bi note ovih instrumenata bile toliko ispod sistema violinskog ključa, da bi bilo veoma teško zapisivati muziku koja bi muzičari lako čitali.

Tonalitet. Neke note su snižene, neke povišene, a neke nisu ni jedno ni drugo. Koje note su povišene, snižene ili „obične“, označavaćete ili kod svake note ako ih kao takve odsvirate jednom ili dva puta u kompoziciji, ili na početku notnog sistema, ako ih svirate tokom čitave kompozicije. Tonalitet se nalazi odmah sa desne strane violinskog ili bas ključa. Koje note su snižene ili povišene zavisi od skala i ključeva.
Notni takt. Blizu početka notnog sistema nalazi se jedan simbol ili razlomak. On vam govori koliko nota po taktu ćete odsvirati. Notni sistem je podeljen u taktove. Svaki takt je podeljen vertikalnom linijom. Standardni takt je 4/4. Obično se piše velikim crnim slovom C.
Drugi veoma česti taktovi su 2/2, 2/4, 3/4 i 6/8. Oznaka za takt se piše posle violinskog ili bas ključa, ali pre ikakvih nota notnog sistema.

Note, note i još nota. Osnovna struktura svake visine izražena je nekom muzičkom notom. Postoji mnogo stvari koje treba da znate o noti pre nego što budete mogli da svirate ili pevate. Najosnovnije stvari koje treba da znate su: koliko dugo da držite svaku notu, bilo da je nota povišena, snižena ili ravna, i koje je ime svake note, kako biste mogli da je odsvirate.

Imena nota. Note imaju imena slova abecede od A do G. Onda kada neka nota dođe do G, počinje opet od A. Note od A do A, od B do B, od C do C, itd. označavaju jednu celu oktavu. Oktave mogu ići na gore ili na dole, a prosečni pevač ima raspon glasa između dve i četiri oktave.

Zadržite notu što duže možete! Bilo bi teško jednom orkestru da odsvira kompoziciju kada ne bi znao koliko dugo da zadrži svaku notu. Svaki instrument bi ispao iz sopstvenog ritma i melodije, i ništa ne bi ispalo kako treba. Zato je toliko važno da znate kako svaka nota izgleda i upravo na osnovu toga koliko dugo je potrebno da traje.

Cele note, polovine i četvrtine se najčešće pojavljuju u notnom sistemu. Postoje i drugi tipovi nota, iako su možda manje poznati. Note zajedno sa taktom određuju kakav će biti ritam. Standardno trajanje svake note pišete imajući u vidu takt od 4/4. Ipak, kako se takt menja, tako se menja i trajanje note.

Svi ti smešni simboli. Postoje mnogi različiti simboli u notnom sistemu. Važan je svaki simbol. U zavisnosti od toga koji simbol gledate, možda ćete morati da svirate note ili muzičku kompoziciju brže ili sporije, da ponavljate taktove, produžavate trajanje nota, svirate glasnije ili tiše.

Promena tempa. Promene u tempu označene su simbolom – nekom italijanskom rečju.

Promena jačine. Promene u jačini pomažu da se istakne priroda kompozicije. Svaku kompoziciju ne treba pevati ili svirati onoliko glasno koliko osoba može da je otpeva. Promene u jačini čine da se u muzici više uživa i da bude dramatičnija, tako da dela nisu postojana u tonu.

Drugi simboli. Postoje mnogi drugi simboli, kao što su: ligature, oznake za krešendo i dekrešendo, pauze, korone, oznake za ponavljanje itd. U zavisnosti od toga koliko dugo se bavite muzikom, trebalo bi da znate šta ovi simboli znače.

Sa klavirima je drugačije. Klaviri su jedinstveni po tome što su jedni od retkih koji koriste i violinski i bas ključ istovremeno. Dok klarinetista treba da zna jedino violinski ključ da bi svirao, a bas ključ samo da bi pevao, pijanista treba da zna oba ako želi da nauči da svira klavir i istakne se svojim umećem.

Levu ruku pijanista koristi da bi svirao note u bas ključu, a desnu da bi svirao note u violinskom ključu. Jedna od najtežih stvari kada je u pitanju sviranje klavira, jeste učenje da se čitaju oba ključa i istovremeno svira, pošto se muzika za klavir piše tako da se za sviranje koriste obe ruke istovremeno. Ovo zahteva vežbu sve dok pijanista to dobro ne savlada.

Učite od profesionalca – uzimajte časove. Ako želite da postanete pevač ili muzičar, morate da naučite kako da čitate note na časovima. Valjano muzičko obrazovanje je od ogromne pomoći kada učite da svirate gitaru, klavir, obou, violinu, ili bilo koji drugi instrument. Profesionalac je uvežban do trenutka kada mu je potpuno prirodno da čita note i razne oznake koje se nalaze u muzici.

Postoji mnogo mesta gde mozete ići na časove muzičkog obrazovanja. Fakultet bi trebalo da ponudi muzičko obrazovanje i onima koji su voljni da ga plate, a nisu studenti. A možda znate i nekoga iz vaše bliže okoline ko bi vam davao časove.

Samostalno učenje. Internet vam pruža mogućnost da sami naučite kako da čitate note. Mnogi muzički sajtovi i kompjuterski programi vam pomažu da to savladate mnogo temeljnije nego ovaj članak. Muzičarima su potrebne godine da bi naučili sve o notama i muzici, pa je čak i tada to proces koji se stalno razvija i nadgrađuje.

Učenje čitanja nota bi trebalo da bude zabavno. Ipak, takođe zahteva dosta napornog rada i posvećivanja poslu. Niko nije rekao da je učenje sviranja klavira lako, ili učenje gitarskih akorda sitnica. Sve to zahteva strpljenje i vežbu. Ali sa pravom motivacijom biće vredno napora, i uskoro ćete svirati, pevati, ili čak učiti da komponujete sami. A uzimanje časova ili kupovina kompjuterskih muzičkih programa je uvek dobra investicija.